Listopad 2005

czechworldnews.com - Česko je uznáno jako země bez vztekliny

28. listopadu 2005 v 11:59 | dario
TOKYO - Také Japonsko bude uznávat výsledky ze dvou českých laboratoří na vyšetřování vztekliny, které již dříve schválila EU. Jde o Národní referenční laboratoř pro vzteklinu v Liberci a laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha.

Řekl to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Obě pracoviště schválila EU letos na jaře a v létě po absolvování řady testů s tím, že mohou vydávat závazná potvrzení o úrovni protilátek proti vzteklině. "To znamená, že ověřují účinnost vakcinace proti vzteklině, což ocení zejména cestující se psy, kočkami a fretkami do zemí, kde ověření požadují," uvedl Duben.

Vzteklina se v ČR podle Dubna objevila naposledy zhruba před třemi roky a Česko je uznáno jako země bez této nákazy. Přispěly k tomu preventivní kroky veterinární správy zahrnující také plošné očkování.

Irák má od dneška internetovou doménu ”.iq”

23. listopadu 2005 v 19:24 | dario
Vlastní internetovou doménu ".iq" má od dneška Irák. Na slavnostní ceremonii její zrod oznámili oficiální činitelé, píše agentura AFP. "Irák je významným trhem pro informační technologie," řekl novinářům Siamand Usmán, ředitel irácké národní komise pro komunikaci a média, pod kterou spadá i internet. Podle jeho slov se počet uživatelů internetu v Iráku za poslední roky radikálně zvýšil. Zatímco v roce 2001 to bylo jen 12.500 uživatelů, v loňském roce už mělo přístup ke světové počítačové síti 120.000 lidí. "Očekáváme, že v následujících pěti letech se toto číslo zvýši o 500 procent," dodal Usmán.

Chip PC - počítač ve tvaru síťové zásuvky

12. listopadu 2005 v 21:28 | dario
Jelikož tenký klient s názvem JackPC spotřebuje maximálně 5 wattů a podporuje technologii PoE (Power over Ethernet), lze jej napájet prostřednictvím ethernetového kabelu. Technologie PoE podléhá standardu IEEE 802.3af, který dovoluje kabeláží třídy CAT 5 dodávat proud o velikosti 350 mA a 48 voltů, což pro napájení uvedeného zařízení stačí. JackPC pohání procesor AMD Au 1550 Risc, dle typu o frekvenci 333 MHz nebo 500MHz. Model disponuje 64 MB RAM, 128 flash pamětí, 8MB grafickou kartou. Je nabízen s obrazovým výstupem jak analogovým (EFI-6800), tak i digitálním (EFI6900), jež poskytuje rozlišení 1600 x 1200 pixelů. Operační systém je zastoupen produktem od firmy Microsoft - Windows CE.NET. Ke vzdálené správě počítače slouží aplikace Xcalibur Global Management. Tenký klient JackPC obsahuje dále čtyři USB porty ve verzi 2.0, audio konektory pro vstup a výstup signálu či integrovaný kodek pro podporu VoIP.
Zdroj: Computerworld.cz

Katastr - Archiv web

10. listopadu 2005 v 9:52 | dario
Na adrese http://katastralnimapy.cuzk.cz byla zpřístupněna nová verze aplikace Archiv web , která umožňuje zobrazení informací o postupu a stupni digitalizace katastrálních map v jednotlivých katastrálních uzemích. Zjištění podrobnějších informací o jednotlivých katastrálních územích a mapových listech.
Aplikace Archiv-WEB využívá technologii DHTML, Javascriptu a Java apletu.
Aplikace pracuje nad Microsoft Internet Explorerem verze 5 a vyšší.
Uživatel musí mít povolen Javascript, cookie a Java aplety.
Java aplety, které aplikace využívá, byly vyvinuty a testovány na JRE 1.1 firmy Microsoft.
S menšími problémy je možné použít i JRE 1.2, 1.3 a 1.4 od firmy Sun Microsystems.
Použití jiných prohlížečů než Microsoft Internet Explorer výše uvedených verzí se nedoporučuje.

Volebnipreference.cz

9. listopadu 2005 v 18:43 | dario
iDNES dnes ;-) informovala o webu Volebnipreference.cz. Jde o neziskový projekt studentů přírodovědné fakulty UK, který vznikl z chuti vytvořit alternativu předvolebním průzkumům renomovaných agentur. Výpovědní hodnota tohoto hlasování je ale snadno zpochybnitelná. Protože zde hlasují pouze uživatelé internetu.
Odborník: On-line průzkum je Česku zatím nereálný
I jeho agentura si pohrávala s myšlenkou dělat průzkumy on-line, dospěla ale k názoru, že to v současných podmínkách není možné. Rozhodnutí je v souladu s jedním z doporučení WAPOR (Světová organizace pro výzkumy veřejného mínění), které se týká telefonického výzkumu: neprovádět volební průzkumy telefonem, pokud telefonické pokrytí není aspoň 84 % populace. Internetové pokrytí je v ČR zatím poloviční," říká Herzmann. "Nedávno vyšla poměrně rozsáhlá publikace, která porovnává různé volební výzkumy v ČR. V publikaci, kterou zpracovali odborníci ze Sociologického ústavu Akademie věd lze podle něj najít řadu argumentů pro některé pochybnosti, které autoři Volebnípreference.cz vyslovili. "Ale také řadu argumentů proti nim," dodává Herzmann.