Leden 2006

Seznam.cz skupuje české freemaily

12. ledna 2006 v 13:43 | dario
Po nedávném koupení freemailu email.cz koupil Seznam.cz i post.cz ... Že by nastával konec velkého výběru čekých freemailů? Seznam.cz chce totož zakázat nové registrace na post.cz ...
Technet.cz: Poslední šance na založení účtu na Post.cz
12.01.2006 - Dnes oficiálně oznámila firma Czech On Line, že vyměnila uživatele freemailové služby Post.cz s firmou Seznam.cz za její uživatele dial-up připojení k internetu. Seznam zároveň potvrdil informace, že neumožní zakládání nových účtů v doméně post.cz.
Živě.cz: Seznam.cz získal freemailovou službu Post.cz
12. 01. 2006; Na dnešní tiskové konferenci, kterou uspořádal Seznam.cz a společnost Volný, byla oznámena transakce, při které si tyto firmy vymění dvě své služby. Portál Seznam.cz získá od Volný freemailovou službu Post.cz, Volný zase získá od Seznamu jeho dial-up služby připojení k Internetu. Jak řekl Ivo Lukačovič, Seznam se chce soustředit na svůj hlavní byznys (tedy internetové služby) a nechtějí se dále pouštět na telekomunikační trh.

V půli roku začne v ČR fungovat první virtuální mobilní operátor

10. ledna 2006 v 17:37 | dario
ČTK: Zhruba v polovině letošního roku začne v tuzemsku komerčně nabízet služby první virtuální mobilní operátor. Společnost Unient Communications chce nabízet mobilní služby, i když nedisponuje vlastní sítí. Během 12 měsíců chce firma získat kolem 100.000 zákazníků, uvedli její zástupci na dnešním setkání s novináři. Unient minulý týden podepsal dohodu o propojení mobilní sítě s Českým Telecomem a nyní jedná o pronájmu infrastruktury s tuzemskými mobilními operátory. Podle ředitele pro strategii Pavla Chlupáčka však firma může mobilní služby spustit již nyní prostřednictvím bezdrátových Wi-Fi sítí a mobilních zařízení s operačním systémem, jako jsou PDA či smartphony, které připojení přes Wi-Fi umožňují. První klienty začne v pilotním provozu obsluhovat v březnu. Firma chce své služby více zaměřit na určité skupiny zákazníků. V první fázi zejména firmy a uživatele internetu. Zákazníkům chce nabídnout levnější a flexibilnější služby. Ceny by mohly být až o třetinu nižší než u stávajících operátorů. Firma disponuje 200.000 mobilními čísly s předčíslím 799. Mobilní operátoři by měli mít podle Chlupáčka o pronájem části své kapacity zájem, protože jim při klesajícím hovorném umožní zvýšit provoz v síti. V první fázi firma očekává dohodu s jedním operátorem, později s více firmami. V minulosti se v tuzemsku o službu zajímala například společnost GTS Novera, která však zatím s žádným konkrétním oznámením nepřišla. V současnosti je v Evropě přes 200 virtuálních mobilních operátorů, kteří obsluhují miliony zákazníků. Mezi nejznámější patří značky Virgin, easyMobile nebo Tesco Mobile. Činnost virtuálních mobilních operátorů by mělo usnadnit zavedení přenositelnosti mobilních telefonních čísel, se kterým se v tuzemsku počítá od poloviny ledna. Unient Communications dosud nabízel především služby a řešení pro telefonování přes internetový protokol.
Na webu firmy http://www.unient.cz/cz/ jsem zatím žádné info nenašel...

swnet.cz - Rok 2005 v kosmonautice

8. ledna 2006 v 12:52 | dario
V loňském roce se uskutečnilo 55 startů kosmických raket, což je jedno z nejnižších čísel v historii. Pouhé čtyři lety byly s lidskou posádkou, dohromady se na oběžnou dráhu vydalo jen 15 lidí. Zato v oblasti nepilotovaných letů dosáhlo několik kosmických sond významných úspěchů.
Jen 55 startů, z toho navíc tři neúspěšné, zapíše právě uplynulý rok do historie kosmických letů velmi nelichotivě. Pomineme-li absolutní začátky, tak za uplynulých 40 let totiž nedošlo k menšímu počtu startů do vesmíru! Pomalu už ani nelze uvěřit tomu, že v roce 1984 bylo dosaženo oběžné dráhy při dnes neuvěřitelném počtu 129 startů. Pokračuje tak trend, který započal na přelomu století, kdy splaskla bublina s komerčními starty. Ty dokázaly celkový počet vytáhnout až o několik desítek výše. Navíc trvá i krize pilotovaných letů, částečně způsobená problémy s raketoplány. Ačkoliv došlo k obnovení letů a na oběžnou dráhu se vydal raketoplán Discovery, zaznamenaly tyto kosmické letouny pouhý jeden start. Navzdory velkému úsilí se nepodařilo vyřešit problémy s odpadávající izolací hlavní palivové nádrže a lety byly opětovně zastaveny.