Prosinec 2006

Island bez internetu?

19. prosince 2006 v 20:07 | TASR
Zlomený kábel odrezal Island od internetu
Reykjavík 18. decembra (TASR) - Rozsiahle časti Islandu zostali cez víkend bez fungujúceho internetu.
Vo vzdialenosti 1500 kilometrov od ostrova sa totiž prelomil kábel Cantat-3 ležiaci na morskom dne, ktorý vedie do Kanady. K jeho prerušeniu došlo v sobotu večer v hĺbke 3000 metrov, informovala dnes rozhlasová stanica RUV.
Až do nedele zostala bez internetového spojenia väčšina firiem, všetky univerzity, univerzitná nemocnica v Reykjavíku a veľa súkromných používateľov.
Odstránenie poruchy je záležitosťou niekoľkých týždňov. Dovtedy musia byť Islanďania trpezliví, pretože k dispozícii majú provizórne pripojenie s menšou priepustnosťou.
Na Islande nejde o prvý takýto výpadok internetu. Okrem kábla Cantat-3 vedie k ostrovu len kábel Farice-1 zo Škótska. Podľa odborníkov by krajina potrebovala pre internet ešte aspoň jeden podmorský kábel.
18. 12. 2006 16:53:00 | Copyright © TASR 2006

Analog na ASTŘE nekončí

12. prosince 2006 v 22:54 | satCentrum.com
Letos mělo skončit vysílání analogových televizí (v PALu) a rozhlasových programů ADR (Astra Digital Radios - kvalitní digitální rádia v MPEG-1 na analogových podnosných televizí) na družici Astra. V těchto dnech však jeden z vysílatelů - společnost MDR oznámila, že se bude vysílat až do konce roku 2008. Je však pravděpodobnější, že konec analogu bude nejdříve až k 31.12.2009.

266. TLD doména .asia

11. prosince 2006 v 22:18 | betanews.com
With the addition of .asia, 266 domain names now exist on the Internet. DotAsia is a consortium of domain name managers from countries within the region. The domain name itself is seen as an opportunity to unify the entire region, ICANN says.
ICANN said late Thursday that it had signed an agreement with DotAsia Organization, Ltd. to run the ".asia" top-level domain, approved by the organization in October. The group said registration of the names would be restricted to those with residency in the region, which would include Australia.
Slovenský překlad na: http://www.itnews.sk. ;-).

čínský operační systém

4. prosince 2006 v 21:00 | CRI
Operační systém pro servery nazvaný Kylin, který je dílem čínských vědců, byl nedávno úspěšně vyvinut v Číně. Podle informace, jde o operační systém s nejvyšší úrovní zabezpečení, kterou prověřil příslušný čínský orgán. Zmíněnou zprávu dnes vydalo čínské ministerstvo vědy a techniky. V uplynulých letech obsadily většinu čínského trhu počítačových operačních systémů zahraniční výrobky.
Po čtyřletém úsilí čínští vědci konečně vyvinuli operační systém Kylin. V současné době je již zmíněný operační systém uplatněn v některých oblastech.
Další odkazy: