Leden 2007

Dálný východ bez internetu

3. ledna 2007 v 22:29 | novinky.cz
Internetové a telefonní služby přerušilo v Jižní Koreji a Japonsku a dalších asijských zemích silné podmořské zemětřesení. Agentury hovoří, že na potíže se světovou sítí si kvůli katastrofě stěžují milióny lidí od Číny po Japonsko.

Jižní Korea, jejíž obyvatelé si jen stěží dokáží představit život bez výdobýtků moderní techniky, byla zasažena zamětřesením pravděpodobně nejvíce. Podle zdejšího Ministerstva komunikací a informatiky přerušila katastrofa "šest podmořských optických kabelů."
"Bude trvat velmi dlouho než se tyto škody podaří opravit," prohlásil zástupce ministerstva s tím, že náprava celé situace se rozhodně nedá počítat na dny.
Zemětřesení se silou 7,1 stupně na Richterově škále zasáhlo pobřeží Tchaj-wanu v úterý v noci. Následováno bylo sérii několika menších otřesů v celém regionu. Největší škody napáchal přírodní živel právě na moderní informační dálnici.
"Internetová kapacita Tchaj-wanu je nyní na 40 procentech, služby jsou poškozeny," uvedl zástupce největší tchaj-wanské telefonní společnosti.
Postiženy byly také největší čínští telekomunikační giganti - China Mobile a China Telecom. Firmy si stěžují na přerušení svých podmořských kabelů, které spojovaly Čínu s Amerikou, Evropou a dalšími regiony.
V současnosti probíhá přemosťování vadných přípojek. Kapacita náhradních je však nedostatečná, uvádějí poškozené společnosti.