Fotografická kronika

3. března 2007 v 19:27 | rozhlas.cz
Fotografická kronika Hlučína se dostala do databanky českých rekordů
[03-03-2007] Autor: Zdeňka Kuchyňová
Do České databanky rekordů agentury Dobrý den byla zařazena fotografická kronika města Hlučína na Opavsku, která mapuje život v roce 2006. A právě způsob, jak kniha vznikla, je hlavním důvodem, proč se stala českým rekordem. Je to soubor neuvěřitelných vzpomínek na jeden rok, řekl v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou ředitel hlučínského kulturního centra Zdeněk Kačor.
"V roce 2006, kdy Hlučín slavil 750 let od založení, jsme se rozhodli fotografovat každý den v ulicích města a v jeho okolí, abychom zachytili ten neobyčejný rok ve fotografiích. Proto jsme vyhlásili soutěž a vyzvali všechny občany, aby fotili a fotili a fotografie zasílali do naší databanky. My jsme fotografie vybírali a vznikla kniha s názvem 'Kronika jednoho roku', která opravdu dokumentuje den po dni život v Hlučíně."
Lidé fotili rádi nebo se jim moc nechtělo?
"První lednové dny jsme museli fotit sami, ale po první veřejné produkci /každý měsíc jsme vždycky zhodnotili všechny fotky, které jsme měli a promítali jsme je na velkoplošné projekci v kulturním domě/ jsme si získali obrovskou přízeň všech, kteří měli foťáky a dá se říci, že už od února se zapojovalo stále víc lidí. Celkem jich fotilo 71."
Kolik jste nafotili snímků a kolik se jich dostalo do kroniky?
"Během celého roku se nafotilo a odevzdalo do soutěže 5660 fotografií. Z toho jsme do naší fotografické kroniky zařadili 1515 snímků. Zrovna se dotočily rotační stroje, dodělaly se všechny vedlejší práce a kniha byla dokončena. Komise ohodnotila šest nejlepších fotografů. Zatím ani netušíme, kdo se stal vítězem, protože předseda komise to sdělí opravdu až v den, kdy vystoupí na jeviště a rozlepí obálku."
Jaké náměty lidé nejčastěji fotili?
"Nechtěli jsme, aby to bylo jenom náměstí a historické památky, ale celý život v Hlučíně. Chtěli jsme, aby fotili ve svých zahradách, v rodinách, na oslavách. Ta kniha se jednou stane velice vzácným historickým dokumentem, protože lidé se tam budou poznávat. Vypráví o jedné prožité době, která byla navíc charakterizována tím, že ve městě probíhalo mnoho akcí v rámci 750. výročí založení města."
Vy jste se s Kronikou jednoho roku dostali i do české databanky rekordů.
"Ano, oni si prověřili, že opravdu nikde v České republice a možná ani ve světě, neexistuje takový počin, aby se v jednom městě fotilo během jednoho roku a byl do toho zapojen takový počet amatérských fotografů. V tom držíme tentokrát jako Hlučín první místo."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama