Říjen 2007

dot ASIA

9. října 2007 v 21:32 | CTK
Londýn 9. října (ČTK) - Asijská regionální internetová doména oficiálně zahájila provoz. Vlády a společnosti si nyní mohou oficiálně zažádat o svou internetovou doménu s koncovkou .asia, uvedl zpravodajský server BBC News. Širší veřejnost k ní získá přístup v únoru 2008.
Práce na tvorbě zvláštní asijské domény začala již v roce 2000. Právo zřídit doménu získala v říjnu 2006 společnost DotAsia Organization. První domény s koncovkou .asia budou na internetu přístupné v březnu 2008.
Na rozdíl od ostatních zřizovatelů internetových domén, plánuje DotAsia aukci těch domén, které bude chtít více než jedna organizace.
Registr domény .asia, která je druhou kontinentální doménou po uvolnění evropské koncovky .eu, podpořilo 20 asijských zemí. Její geografická působnost tak bude na území od Austrálie po Blízký východ.
Ředitel britské společnosti Nominet, která vede registr internetových stránek s koncovkou .uk, Lesley Cowley prohlásil, že vznik regionálních domén je dobrou volbou, protože mnoho zemí zpřísňuje podmínky pro zisk domény s národní koncovkou. Podle jeho slov lze očekávat, že mezi prvními žadateli o koncovku .asia budou společnosti snažící se ochránit svou obchodní známku.
Navzdory značnému počtu jazyků, které se v Asii používají, budou domény s koncovkou .asia používat latinku. Přestože se předpokládá, že tyto internetové domény nakonec budou využívat i jiných forem písma, společnost DotAsia Organization zatím nezveřejnila, kdy to bude možné.
V současné době společnost ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), která dohlíží nad internetovými adresami, vyvíjí systém, který umožní používání místního písma u internetových adres.
Očekává se, že po zahájení provozu internetových domén s koncovkou .asia, bude zahájen provoz i dalších regionálních domén v Africe a Latinské Americe.