Říjen 2008

Hasiči mají systém hlášení ohňů

17. října 2008 v 23:47 | ČTK
Hasiči na Vysočině mají nový internetový systém hlášení ohňů - www.hasici-vysocina.cz
17.10.2008 12:14:30 ČTK, autor: bjr, snm, (ls)

Jihlava 17. října (ČTK) - Hasiči na Vysočině spustili pro veřejnost nový internetový systém hlášení plánovaného pálení klestí. Lidé do něj mohou jednoduše zadávat informace o plánovaných ohních a pálení klestí. Po zadání místa, času a kontaktu na zodpovědnou osobu se GPS souřadnice místa pálení zároveň přenesou i do mapy hasičů. Na Vysočině začal systém fungovat po několikaměsíčním zkušebním provozu jako v prvním kraji v zemi, poté se připojil Plzeňský kraj, připravuje se i v dalších krajích. ČTK to dnes řekl Dominik Debef, obchodní ředitel společnosti WebRex, která systém ve spolupráci s hasiči vyvinula.
"Aplikace umí zapisovat přímo do databáze operačního střediska, kde jsou evidována všechna pálení v kraji Vysočina," uvedl Jiří Němec z Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. Když pak někdo na tísňové volání 112 nebo 150 nahlásí například požár u trati, hasiči ve svém systému poznají, že je na uvedeném místě nahlášeno pálení klestí. "U zodpovědné osoby si pak telefonicky ověří, že pálení je pod kontrolou," dodal Němec.
Podle ředitele krajských hasičů Drahoslava Ryby systém nepřináší finanční výhody, poskytuje však větší komfort občanům. "Díky efektivnějšímu využití záchranných složek může aplikace nepřímo zachránit majetek i lidské životy," podotkl Debef.
Nový systém využilo ve zkušebním provozu na internetových stánkách hasičů kraje Vysočina www.hasici-vysocina.cz v sekci pálení klestí 6000 uživatelů. Je to třetina všech nahlášených pálení v kraji, což hasičům usnadňuje evidenční administrativu. Systém podle Debefa nyní zavádějí hasiči také v Královéhradeckém, Jihomoravském, Jihočeském a Ústeckém kraji.